Festivāla ZOBENS UN LEMESS 2025 dalībnieki

Smagās mūzikas un dzīvās vēstures festivāls ZOBENS UN LEMESS (ZL2025) notiks desmito reizi. Tiekamies 2025. gada 6.– 8. jūnijā Bauskas pilskalna parkā Zemgalē! Pirmo reizi festivāls norisināsies trīs dienas, jo nevis noslēgsies naktī uz svētdienu, bet gan papildus piedāvās svētdienas programmu ar bezmaksas aktivitātēm Bauskas pils teritorijā (līdz svētdienas pēcpusdienai). 

Zemāk sadaļas: GRUPAS, SENĀ CIEMA DALĪBNIEKI (vēstures rekonstrukcijas klubi), LASĪJUMI (LEKTORI) 7. jūnijā ciklā PAR BRĪVĪBU un 8. jūnijā ciklā PAR SAKNĒM.

GRUPAS

ARCHGOAT (somija)

archgoat.jpg

Somu blekmetāla grupa, ko 1989. gadā izveidoja dvīņubrāļi Ritual Butcherer (ģitāra) un basģitārists / vokalists Lord Angelslayer.

avulsed (spānija)

avulsed.jpg

Pirmo reizi Latvijā! Spānijas #deathmetal smagsvara AVULSED (1991) muzikālais rokraksts un enerģiskie koncerti ipiesaista daudzus metālmūzikas fanus.

ISOLE (zviedrija)

isole.jpg

Grupa izveidota 1990. gadā kā "Forlorn" , līdz 2003. gadā mainīja nosaukumu uz "Isole" (Epic Doom Metal). Daži spēlē "Ereb Altor" sastāvā.

SEVEROTH (POLIJA)

severoth.jpg

"Severoth" – atmosfērisks blekmetāla projekts, kuru dzīvajā izpildījumā Latvijā varēs baudīt pirmo reizi. Tēmas, kas caurvij noskaņā bagāto mūziku, – dzeja, filozofija, daba, tumsa.
Projekta dalībnieki pašreiz bāzējas Eiropā, tāpēc mūziķu ierašanās Latvijā nav apdraudēta.

DYMNA LOTVA (BLR / PL)

dymna_lotva.jpg

Dibināta Baltkrievijā, šobrīd bāzējas Polijā. Mūzikā savij drūmmetālu (#doom) un postblekmetālu (#postblack), nereti pievienojot arī folkmūzikas elementus un depresīvā blekmetāla (Depressive Suicidal Black Metal) noskaņu. Šoviem raksturīga spēcīga emocionalitāte. 2020. gadā atbalstīja protestus pret diktatūru. Lai izvairītos no politiskās vajāšanas, daļai grupas nācās aizbēgt uz Ukrainu. 2022. g. beigās izdevās atkalapvienoties Varšavā.

KHORS (ukraina)

Khors-1.jpg

Ukrainas atmosfēriskā blekmetāla grupa KHORS atgriežas Latvijā pēc trīs gadu pauzes!

Kontekstam par nozīmīgu aktualitāti: 13. decembrī mūzikas izdevniecība "Drakkar Productions" izdevusi astoto @khors_official pilnmetrāžas albumu "Letters to the Future Self".
Divus "KHORS" dalībniekus savulaik varējāt pamanīt arī grupas "Nokturnal Mortum" (Ukraina) sastāvā.

FRAILTY (Latvija)

frailty-1.jpg

Pašmāju drūmmetāla klasiķi FRAILTY  — atgriešanās uz #zobensunlemess skatuves.
Meistarīgs izpildījums. Sava pieeja žanram. Izturēta noskaņa — melnaholiska, tumša, smaga.

S.A.D. (Latvija)

SAD.jpeg

Viens no retiem izņēmumiem, kad uzaicinām māksliniekus ārpus festivāla muzikālā formāta. Šoreiz piedāvāsim ko īpaši interesantu no Latvijas pagrīdes mūzikas zelta fonda —  S.A.D. ar grupas "Skumju akmeņi" 90. gadu programmu (izpildīs 1995. un 1996. g. ikonisko koncertprogrammu, balstītU uz albumiem "Pilns nāves vecums vientulībā" un "Skumju akmeņi").
"Skumju akmeņi" viena no nozīmīgākajām latviešu alternatīvā roka mūzikas grupām 90. gados. Tiek uzskatīta par pirmo latviešu gotiskā roka grupu.
Teksti, skanējums, noskaņa – īpašais muzikālais rokraksts, kas savulaik piesaistīja veselu paaudzi un aizrauj klausītājus joprojām.

MĀRA (latvija)

mara.jpg

MĀRA pievienojas ZOBENS UN LEMESS 2025!
(Death/Thrash/Groove Metal, Latvija)
Kopš dibināšanas 2018. gadā, MĀRA ir koncertējusi daudziet Eiropā – Itālijā, Vācijā, Francijā, Beļģijā, Lielbritānijā un Latvijā, dalot skatuvi ar Sepultura, Krisiun, Satyricon, Septicflesh, Bloodywood un citiem. Sasniegumi:
- Latvijas Metālmūzikas balva 2018: "Gada albums" (“Therapy For An Empath”) & "Labākais vokālists" (Māra Lisenko).
 1. vieta kategorijā “Brutal Female Fronted Metal”. Iekļauta 2018. gada labāko EP izlasē.- Vokāliste Māra Lisenko iekļuvusi daudzu “Best Female Metal Vocalists” aptauju augšgalā.

EREMOS (Latvija)

Eremos_4.jpg

EREMOS ir 2018. gadā izveidots Blackened Doom Metal solo-projekts, kas 2024. gadā pieaicina mūziķu sastāvu un sāk darboties kā grupa.
Līdz šim Eremos bagāžā ir lielisks debijas albums "The Glass Mind of a Recluse" (2019), šobrīd grupa strādā pie jaunas relīzes - piecu dziesmu EP, ko paredzēts izdot jau šogad.

EREMOS sastāvā ir pieredzējušii mūziķi no grupām Velnezers, Huskvarn un Sxima. Līdz šim publikas priekšā EREMOS vēl nav uzstājušies.

ORBSTRUCT (UA/PL)

ORB_2.jpg

ORBSTRUCT ir mūziķu apvienība no Harkivas Ukrainā, bet pašlaik bāzējas Polijā. Gadu gaitā grupa kļuvusi par vienu no žanra atpazīstamākajām apvienībām dzimtenē. Viņu mūzikā savijas Zviedrijas un Amerikas Death Metal skolu tradīcijas, taču ir arī savs, unikālais rokraksts, proti, grupa īpašu uzmanību pievērš gaisotnei, ko rada savā mūzikā.
Grupas dalībnieki pašreiz bāzējas Eiropā, tāpēc mūziķu ierašanās Latvijā nav apdraudēta.

KALIGO (LATVIJA)

KALIGO_.jpg

Postfolkloras grupa KALIGO ir izveidojusies 2023. gadā. Grupas repertuārā ir latviešu tautas dziesmas, pasaules mūzika, kā arī folkloras iedvesmota oriģinālmūzika.

KALIGO savā mūzikā spēlējās ar dažādu žanru elementiem, radot eklektiskas un radošas apdares un oriģināldziesmas, brīvi apvienojot populārās un arī smagās mūzikas noskaņas ar folkmūziku.
2024. gada oktobrī grupa izdevusi savu debijas albumu “Pirmais pērkons”, kuram sekoja tūre Latvijā un Igaunijā.

asinis (latvijA)

ASINIS__.jpg

ASINIS (LV) – psihedēliski viļņi smagajā mūzikā. Enerģiski, intensīvi un daudzslāņaini – apvienība ASINIS pārstāv Latvijas progresīvās rokmūzikas tumšāko pusi.

Unikāls skanējums, kas apvienot psihedēliju, pasaules mūziku un eksperimentālas noskaņas. Enerģiskas ģitāru līnijas, hipnotiskas vokālās ainavas, plosošas saksofona pasāžas, niansētas ritma struktūras un masīvi slāņi ar ievelkošām noskaņām.

GYVATA (lIETUVA)

______GYVATA_.jpg

Kāpu smilšu čuksti un kuģu piestātnes, jūras sāļie vēji un pilsētas burzma. GYVATA, kas nāk no Klaipēdas Lietuvas piejūrā, interpretē folkmūziku mūsdienīgā skanējumā.
Sākot ar maigāku neofolku, grupa nonākusi līdz tumšākiem rifiem un doom / black ietekmes. Reiz saukti par "piejūras folku", tie paliek uzticīgi etnogrāfiskajam reģionam raksturīgajai melanholijai.

druun (latvijA)

DRuun_2.jpg

Pašmāju dūmmetāla (Doom Metal) meistari DRUUN festivāla apmeklētājiem nospēlēs 90to gadu kulta grupas GRINDMASTER DEAD albumu "Stronger Than Love", kā arī labāko no sava materiāla.

GODS TOWER (BLR/LT/UA)

GT_II.jpg

"End of All Times" tūres ietvaros festivālā Zobens un Lemess Open Air uzstāsies leģendārā Pagan/Folk/Doom Metal grupa Gods Tower! Neviens vēl nezina, vai tās ir ceļa beigas, vai cita, tumšāka ceļojuma sākums.

Father Andy (fin / LV)

FatherAndy_z0bensunLemes.jpg

“Father Andy” – mūziķis un komponists, kurš pārcēlies no Somijas uz Latviju un šeit turpina attīstīt savu tumšo Dark/Folk skanējumu. Viņa mūzikā savijas introspektīvas melodijas, ziemeļu melanholija un naratīvi ar mitoloģiskiem vai eksistenciāliem vaibstiem.

"Piano Metal Covers" ir pianista Gļeba Beļajeva  projekts, kas aizsākās 2021. gadā ka veltījums leģendārajai grupai Bathory. Taču ar to viss tikai sākās — laika gaitā repertuārs strauji paplašinājās, aptverot black, death, stoner metal, rock un citu žanru klasiku, pārveidotu unikālās klavieru interpretācijās.

Projekta radošums guvis atzinību arī no pašiem mūziķiem — ukraiņu grupa 1914 izvēlējās "Piano Metal Covers" versiju dziesmai "Arrival. The Meuse-Argonne", iekļaujot to kā bonusu savā albumā "Where Fear and Weapons Meet" LP izdevumā.

Festivāla koncertā "Piano Metal Covers" skanēs Bathory, 1914, Skyforger, Kyuss, High on Fire un citu grupu dziesmas aranžējumā klavierēm (Gļebs Beļajevs) un kahonam (Paul Lozanov).

juris kaukulis

Juris_Kaukulis_ZobensunLemess_pils.jpg

ROKKONCERTS SOLO

Gan zināmas, gan pilnīgi jaunas dziesmas dažādām ģitārām, cilpu elektronikai un vienai balsij. Juris Kaukulis , grupas “Dzelzs vilks” līderis, paralēli darbībai grupā pievērsies arī solo daiļradei.

Jura balss tembrs, harismātiskā uzstāšanās maniere un nebeidzamā enerģija ārpus standartiem nav sajaucama ne ar vienu citu. Viņa radītās dziesmas - “Uijā uijā nikni vilki”, “Balerīna”, “Oranži mati” , “Ļauj man tevi”, kā arī jaunākās – “Tu vilki nakti”, “Bīstami vārdi”, “Ieviņa” vai “Tās vēl nav beigas” – kļuvušas par latviešu roka un jaunfolka klasiku.
• “Rokkoncertā solo” iekļautas gan labi pazīstamas, gan mazāk zināmas kompozīcijas no dažādiem “Dzelzs vilka” daiļrades posmiem, gan dziesmas no teātra izrādēm un kino filmām, gan arī pilnīgi jaunas, īpaši solo programmai tapušas Kaukuļa dziesmas.

dambis

dAMBIS_ZOBNSUNLMESS-1.jpgakustiskais koncerts

Dambis   plašāk zināms kā pankroka grupas "Inokentijs Mārpls" līderis, mūziķis, mākslinieks, latviešu alternatīvās mūzikas entuziasts.

Nereti viņš uzstājas arī solokoncertos. Viena no tādām reizēm šovasar būs festivālā "Zobens un Lemess".



SENĀ CIEMA DALĪBNIEKI (vēstures rekonstrukcijas klubi)

Vēstures rekonstruktori no trijām Baltijas valstīm un pirmoreiz arī no Somijas! Piektdienas, 6. jūnija, vakarā Senajā ciemā notiks atvēršanas rituāls. Sestdien, 7. jūnijā, Senais ciems gaida Tevi ciemos no pulksten 10. Daļu dalībnieku varēs sastapt arī svētdien, 8. jūnijā, Bauksas pils vecajā pagalmā, tajā skaitā Somijas klubu.   

🇱🇹 LEITGIRIS (LT)

LT-Leitgiris.jpgLEITGIRIS ir no Lietuvas un kluba izpētes fokusā ir 12.-13. gs., kad Lietuva sāka nostiprināties kā valsts. Galvenie trīs virzieni: kara pētniecība, amatniecība un izglītība. Dalībnieki rekonstruē dažādu baltu cilšu karavīrus arī plašākā laika periodā: 9.-13.gs. 

Klubs sevi pozicionē šādi: “Mūsu galvenais mērķis ir atjaunot seni karotāju veidolu, karadarbības kultūru, paražas un, protams, kaujas prasmes. Izmantojam lietuviešu, jotvingu, kuršu, augstienes, žemaišu, skalvu, sēļu un citu baltu cilšu ieroču un bruņu kopijas.”

Klubs vienlaikus fokusējas arī uz amatniecību, kas tā laika cilvēkiem bija ikdienas nozīmīga daļa.

🇫🇮 FINNISH VANGUARD (FI)

FIN-Vanguard.jpg FINNISH VANGUARD ir apvienība no Somijas, kas specializējas vikingu laikmeta (8.–11. gs.) vēstures rekonstrukcijā un cīņas prasmju atdzīvināšanā. Tā vieno pieredzējušus dalībniekus no dažādām Somijas vēstures rekonstrukcijas grupām. Fokuss ir ne tikai uz vēsturiski precīzu tērpu un bruņojuma atveidi, bet arī dinamiska un autentiska cīņas tehnikas demonstrācija, kas balstīta profesionālā vēstures un militārās taktikas izpētē. Grupa organizē regulāras treniņu sesijas un nodrošina dalībnieku prasmes atbilstoši starptautiskajiem kvalitātes standartiem. Apmeklētājiem būs iespēja ne tikai vērot vikingu laikmeta kaujas tehnikas paraugdemonstrējumus, bet arī apskatīt autentiskus ieroču, apģērbu un sadzīves priekšmetu atdarinājumus.

🇱🇻 EXERCITUS RIGENSIS 

LV-Rigensis.jpg EXERCITUS RIGENSIS ir no Latvijas un ar vēstures rekostrukciju nodarbojas vairāk nekā 18 gadus. Fokusējas gan uz bruņojuma un karavīru dzīves izpēti, gan amatniecības prasmju izzināšanu, apguvi un saglabāšanu. 

Piedalās turnīros, tajā skaitā startējuši arī starptautiskajā seno cīņu turnīrā “Battle of the Nations”, kurā pulcējas cīnītāju komandas no vairāk nekā 40 valstīm. 

Paši rīkojuši dažādus tematiskus un izglītojošus pasākumus, piemēram, “Uz savas ādas” vai “Seno baltu karavīru turnīrs”.

Kopš 2015. gada sadarbojas ar #zobensunlemess Senā ciema rīkošanā.

🇪🇪Mõõgavõitlusselts (EE)

EE-Moogavoitlus.jpg

"Mõõgavõitlusselts" ir no Igaunijas un specializējas zobencīņā, pozicionējot sevi kā vikingu laikmeta izpētes biedrību.

🇱🇻 SENZEME

LV-Senzeme.jpg

SENZEMĒ ir apvienojušies visdažādāko profesiju cilvēki ar kopīgu vaļasprieku – vēstures izpēti un rekontrukciju. Ilggadēja biedrība ar fokusu uz amatniecības prasmēm. Primārais intereses periods ir vidējais un vēlais dzelzs laikments un krusta karu periods (7. – 13. gs.) Austrumbaltijā un Ziemeļeiropā. Viens no padziļinātās specializācijas virzieniem ir apģērba pētniecība un darināšanas prasmes. Droši ej pie “Senzemes” telts — lieliska iespēja izzināt daudz interesanta par apģērbu un rotām! Arī pielaikot. 

🇱🇻Upmale

LV-Upmale.jpg

“Upmale” ir zemgaļu kultūras biedrība no Bauskas novada. Tā kā festivāls notiek senās zemgaļu zemes Upmlaes teritorijā, šīs biedrības veikums un prasmes ir jo īpaši interesantas tiem, ka sinteresēja spar zemgaļiem. “Upmales” mērķis ir dokumentēt, pētīt, saglabāt un popularizēt Zemgales kultūrvēsturisko mantojumu. Regulārie festivāla apmeklētāji “Upmali” iepazinuši kā profesionālus lietpratējus — piemēram, zemgaļu rotu liešanā un celošanā, kurā roku var iemēģināt arī interesenti.

🇱🇻 LATVIJAS ARHEOKLUBS

LV-ArheoKlubs.jpg
Biedrība (dibināta 2015. g.) savā bāzes vietā Lucavsalā un dažādos pasākumus īsteno ar dzīvo arheoloģiju un dabu saistītus izglītības projektus.

Fokuss: Latvijas vēstures, kultūrvēsturiskā un arheoloģiskā mantojuma izpēte un popularizēšana; tradicionālās kultūras, amatniecības un dzīvesveida izpēte, rekonstrukcija un popularizēšana; eksperimentālās arheoloģijas attīstīšana un atpazīstamības veicināšana. Viena no lietām, ko darīs festivālā – senās metalurģijas paraugdemonstrējumi.

🇱🇻kuršu bultas

LV-Kursu_Bultas.jpg

Klubs ir no Kurzemes. Ilggadēji profesionāļi, kas aizrautīgi izzinājuši un apguvuši arī lokšaušanas prasmes. Festivālā nodrošinās apmeklētājiem lokšaušanu. 

🇱🇻Bandava

LV-Bandava.jpg
“Bandava” ir cieši saistīta ar topošās kuršu sētas Bandava ideju un virzību. Jaunajā klubā apvienojušies dalībiekim, kuru pētnieciskā interese saistīta ar kuršu dzīvesveida, amatniecības, kara mākslas izzināšanu un kuršu sētas “Bandavas” veidošanu.

🇫🇮STĀSTĪJUMS (LEKCIJA) SENAJĀ CIEMĀ

Harri_hihnala_zobensunlemess.jpeg
MPhil
 Harri Hihnala, vēsturnieks, pētnieks

Kaujas un karadarbība vikingu laikmetā

Vikingu laikmets bieži tiek romantizēts vai pārprasts, īpaši, runājot par kaujām un karadarbību. Lekcijā Harri Hihnala, balstoties vēstures un kultūras pētījumos, apskatīs vikingu laikmeta kara realitāti: kaujas taktiku, stratēģiju, ieročus un sociālās struktūras, kas ietekmēja karadarbību. Lekcija norisināsies neformālā, sarunveida stilā, lektoram tērptam autentiskā vikingu laikmeta karavīra tērpā.

Angļu valodā. Ar tulkojumu latviešu valodā. 

🇱🇻STĀSTĪJUMS (LEKCIJA) SENAJĀ CIEMĀ

Lekcija_LV-AT.jpg

Dr.hist. Artūrs Tomsons, arhelologs

Lamelāra bruņas kultūras krustpunktos

Lasījumu telts (lekcijas 7. jūnijā)

Zemgaļi, zemessargi, strēlnieki, nacionālie partizāni Zemgalē. Dažādi laikmeti, viena zeme, vienojošā stīga atšķirīgos kontekstos – brīvības motīvs. Aicinām uz lasījumu ciklu PAR BRĪVĪBU! Kad? Sestdien, 7. jūnijā, no pl. 10.30–15.00

Guntis_Zemitis_ZobensunLemess.jpg

“ZEMGAĻU ZEME UPMALE UN TĀS ATTIECĪBAS AR PĀRĒJO ZEMGALI 13. GADSIMTĀ”

Stāstīs: Dr.hist. Guntis Zemītis, arheologs

13. gs. Zemgale dalījās vairākās zemēs – Upmale, Tērvete, Dobele, Spārnene, Dobe, Žagare, Silene, Sidrabene jeb Sidrabes. Austrumzemgales lielākā zeme ir Upmale, kuras centrālā pils ir Mežotne.

Zemgaļu rietumdaļā atrodas vairākas zemes, bet tās centrālā pils atradās Tērvetē. 13. gs. sākumā Tērvetes valdnieks Viestards acīmredzami pretendēja uz varu pār visiem zemgaļiem, bet Mežotnes zemgaļi rīkojās seperāti, piekrītot ielaist savā pilī krustnešus, lai ar to palīdzību aizsargātos pret lietuviešiem.

Rakstītie avoti un arheoloģiskās liecības liecina, ka Upmales un Rietumzemgales sabiedrības veidojas atšķirīgi – Rietumzemgalē ir vairākas zemes, kuru valdnieki acīmredzot atradās vasaļatkarībā no Tērvetes valdnieka, kamēr Upmalē vara atrodas daudzu ietekmīgu dzimtu vecāko rokās. Sīvāku pretestību krusta karotājiem izrāda Rietumzemgale, no tās arī notiek rakstītajos avotos minēta zemgaļu izceļošana uz Lietuvu.

Dagnis_dedumietis_Zobensunlemess.jpg

“STRĒLNIEKI PIRMS STRĒLNIEKIEM – DAUGAVGRĪVAS ZEMESSARGU BATALJONU DARBĪBA LIETUVĀ UN ZEMGALĒ 1915. GADĀ”

Stāstīs: Mg. hist. Dagnis Dedumietis, Latvijas Kara muzeja nodaļas “Ziemassvētku kauju muzejs” vadītājs

Pirmā pasaules kara sākumā Daugavgrīvas cietoksnī atradās 13 zemessargu darba rotas, kurās dienēja no Rīgas, Kurzemes un Zemgales mobilizēti iedzīvotāji.

Domājot par cietokšņa aizsardzību, no tām tika izveidotas 8 kaujas spējīgas rotas.

1915. gada martā rotas apvienoja divos Daugavgrīvas zemessargu bataljonos, kas martā piedalījās kaujās pie Klaipēdas un vēlāk arī citur Lietuvā. Daugavgrīvas zemessargu bataljoni piedalījās arī Jelgavas aizsargāšanā (02.-03.05.1915.) un kaujās citviet Kurzemē un Zemgalē. Daugavgrīvas zemessargu bataljoni ir uzskatāmi par latviešu strēlnieku bataljonu priekštečiem.

Gatis_Ozolins_ZL_fotoautors_AgneseZeltina.jpg

“7. BAUSKAS LATVIEŠU STRĒLNIEKU BATALJONA (PULKA) IZVEIDOŠANA UN DALĪBA KAUJĀS”

Stāstīs: Dr. philol. Gatis Ozoliņš, Latvijas Kara muzeja nodaļas “Ziemassvētku kauju muzejs” sabiedrības izglītības projektu vadītājs

7. Bauskas latviešu strēlnieku bataljonu sāka veidot 1915. gada novembrī. Tā pamatu veidoja no citās Krievijas imperatora armijās vienībās jau dienējošajiem latviešu karavīriem, kas izteica lūgumu pārvietot viņus uz latviešu strēlniekiem. Latvijā bataljons (pulks) piedalījās 1916. un 1917. gada kaujās pie Ķekavas un Smārdes, Ziemassvētku un Janvāra kaujās, Mazās Juglas kaujās.
Bataljonu (pulku) komandējuši kapteinis Kristaps Baltiņš, pulkveži Andrejs Auzāns, Kārlis Goppers un Gustavs Mangulis. Tajā dienējuši arī zemgalieši, piemēram, gleznotājs Arnolds Nulītis no Codes, šuvējs Jēkabs Odiņš no Bauskas, zemnieks Edgars Auza no Rundāles u. c.

Fotogrāfijas autore: Agnese Zeltiņa

Raitis_Abelnieks_ZobensunLemess.jpg

“LATVIEŠU UN LIETUVIEŠU NACIONĀLO PARTIZĀNU DARBĪBA BAUSKAS APRIŅĶĪ PĒC OTRĀ PASAULES KARA”

Stāstīs: Mg.hist. Raitis Ābelnieks, Bauskas muzeja Vēstures nodaļas vadītājs

Latvijas un Lietuvas pierobeža Bauskas apriņķī bija etniski jaukta teritorija, jo šeit 1921. gadā Latvijai pievienoja palielu zemes strēmeli no Lietuvas. Radi un draugi palika abpus robežai, kas arī turpmākajos gados uzturēja savstarpējus sakarus. Okupācijas laikā gan Latvijā, gan Lietuvā izveidojās nacionālo partizānu vienības, kurās iekļāvās mežabrāļi no abām okupētajām valstīm, arī atbalstītāji dzīvoja abpus agrākajai robežai.

Bauskas apriņķī ilgstoši uzturējās lietuviešu partizānu vienības, kuru bunkuri atradās Latvijas teritorijā, bet naktīs tie atgriezās Lietuvā un lika trūkties okupācijas varas pārstāvjiem.

Lasījumi pilī (lekcijas svētdien, 8. jūnijā)

Lekcijas notiks Bauskas pils iekštelpās no pl. 11.00. Lūgums sekot norādēm (no pagalma tieša ieeja velvju telpā apakšstāvā). Lasījumu tematiskajā ciklā PAR SAKNĒM – četri stāstījumi.

gunta_dege_ZL.jpg

Mg.hist. Gunta Deģe, klubs SENZEME

"Ēšanas paradumiem vēlajā dzelzs laikmetā un viduslaikos"

Ko īsti ēda Livonijā? Kāda bija ikdienas maltīte pirms simtiem gadu, ko cēla galdā godos un svētkos, un ko mums par to atklāj vēsturiskie avoti?

Vai tās bija biezputras, medījums, pupas? Uzzini, kāda bija ēdienkarte senajos laikos – no bruņinieku galdiem līdz zemnieku virtuves stūrim.

Starp 13. un 16. gadsimtu Livonijā ietilpa arī mūsdienu Latvijas teritorija – tagad ir laiks uzzināt, ko šeit ēda!

Fotogrāfijas autors: Matīss Galzons

Kaspars_Molls.jpg

Bc.hist., Kaspars Markuss Molls,  ARHEOLOGS

"Zemgales ūdensceļi aizvēstures beigās un viduslaiku sākumā"

Līdz ar skandināvu  ieceļošanu un tirgošanos vikingu laikmetā, Zemgalē, tāpat kā citur Baltijā, ceļotāju mobilitāte un maiņas kontakti piedzīvoja ievērojamu attīstības lēcienu. Mežiem un nepārskatāmām pļavām bagātajā apvidū visērtākais ceļošanas veids bija ar laivu pa ūdensceļiem.

Arī Ziemeļu krusta karu laikā ūdensceļiem bija būtiska nozīme notikumu attīstībā un teritorijas pārvaldībā, toties vēstures un arheoloģijas pētniecībā šī tēma līdz šim ir maz apzināta, tāpēc ūdensceļu pētniecība notiek lasot kopā fragmentāras arheoloģiskās un rakstīto vēstures avotu liecības.

Priekšlasījumā tiks ieskicēti potenciālie ūdensceļi, kā tos izmantoja un kādas tam bija sekas uz Zemgaļes attīstību.

Gatis_Kalnins_ZobensunLemess.jpg

Atvērto datu projektu www.latvijas-pilskalni.lv un hillforts.eu veidotājs Gatis Kalniņš

"Tālajos pilskalnos"

Gatis Kalniņš pastāstīs par Eiropas pilskalnu kartes veidošanas procesu.

Tiltnieks_ZobensunLemss_2025.jpg

"viduslaiku skaņa: DŪDAS UN CITI MŪZIKAS INSTRUMENTI"

Stāstīs un demonstrēs mūziķis Mārtiņš Tiltnieks

Neformāls stāstījums par to, kā skanēja viduslaiku Eiropa un kā šīs skaņas atbalsojas mūsdienās. Klausītājiem būs iespēja redzēt un arī dzirdēt dažādus instrumentus. Mūziķis Mārtiņš Tiltnieks piedāvās iespēju izjust, kāda bija senā skaņu pasaule – ar skaņas paraugiem un darbības principu.

Daži video

konkurss senajā ciemā


aicinājums piedalīties

aicinājums piedalīties


severoth (PL)

obstruct (UA/PL)

kaligo