Svētdienas, 8. jūnija, programma


Festivāla ZOBENS UN LEMESS trešā dienā norises vieta ir Bauskas pils teritorija: pagalmā koncerts, vecajā pagalmā pulcēsies vēstures rekonstruktori, bet vienā no iekštelpām notiks lasījumu cikls PAR SAKNĒM. 

Sākums pl. 11, pasākums līdz vēlai pēcpusdienai.

 Pils vecajā pagalmā pulcēsies vēstures rekonstruktori no Baltijas valstīm un Somijas.  Noteiktā laikā būs iespēja vērot zobencīņu paraugdemonstrējumus u.c. 

Vienlaikus apmeklētājiem būs atvērta Bauskas pilskalna parka teritorija, kurā vēl darbosies bufete.

SADAĻA IR IZSTRĀDES STADIJĀ: papildināsim ar programmu (laikiem)

koncerti SVĒTDIEN, 8. JŪNIJĀ

juris kaukulis

Juris_Kaukulis_ZobensunLemess_pils.jpg

ROKKONCERTS SOLO

Gan zināmas, gan pilnīgi jaunas dziesmas dažādām ģitārām, cilpu elektronikai un vienai balsij. Juris Kaukulis , grupas “Dzelzs vilks” līderis, paralēli darbībai grupā pievērsies arī solo daiļradei.
“Rokkoncertā solo” iekļautas gan labi pazīstamas, gan mazāk zināmas kompozīcijas no dažādiem “Dzelzs vilka” daiļrades posmiem, gan dziesmas no teātra izrādēm un kino filmām, gan arī pilnīgi jaunas, īpaši solo programmai tapušas dziesmas.

Jura balss tembrs, harismātiskā uzstāšanās maniere un nebeidzamā enerģija ārpus standartiem nav sajaucama ne ar vienu citu. Viņa radītās dziesmas - “Uijā uijā nikni vilki”, “Balerīna”, “Oranži mati” , “Ļauj man tevi”, kā arī jaunākās – “Tu vilki nakti”, “Bīstami vārdi”, “Ieviņa” vai “Tās vēl nav beigas” – kļuvušas par latviešu roka un jaunfolka klasiku.

dambis

dAMBIS_ZOBNSUNLMESS-1.jpg

akustiskais koncerts

Dambis   plašāk zināms kā pankroka grupas "Inokentijs Mārpls" līderis, mūziķis, mākslinieks, latviešu alternatīvās mūzikas entuziasts. 

Nereti viņš uzstājas arī solokoncertos. Viena no tādām reizēm šovasar būs festivālā "Zobens un Lemess".

LASĪJUMI (LEKCIJAS) SVĒTDIEN, 8. JŪNIJĀ

Lekcijas neformālā gaisotnē notiks Bauskas pils iekštelpās. Lūgums sekot norādēm (no pagalma tieša ieeja velvju telpā apakšstāvā). Lasījumu tematiskajā ciklā PAR SAKNĒM četri stāstījumi. 

gunta_dege_ZL.jpg

Mg.hist. Gunta Deģe, klubs SENZEME

"Ēšanas paradumiem vēlajā dzelzs laikmetā un viduslaikos"

Ko īsti ēda Livonijā? Kāda bija ikdienas maltīte pirms simtiem gadu, ko cēla galdā godos un svētkos, un ko mums par to atklāj vēsturiskie avoti?

Vai tās bija biezputras, medījums, pupas? Uzzini, kāda bija ēdienkarte senajos laikos – no bruņinieku galdiem līdz zemnieku virtuves stūrim.

Starp 13. un 16. gadsimtu Livonijā ietilpa arī mūsdienu Latvijas teritorija – tagad ir laiks uzzināt, ko šeit ēda!
Foto:  Matīss Galzons

Kaspars_Molls.jpg

Bc.hist., Kaspars Markuss Molls,  ARHEOLOGS

"Zemgales ūdensceļi aizvēstures beigās un viduslaiku sākumā"

Līdz ar skandināvu  ieceļošanu un tirgošanos vikingu laikmetā, Zemgalē, tāpat kā citur Baltijā, ceļotāju mobilitāte un maiņas kontakti piedzīvoja ievērojamu attīstības lēcienu. Mežiem un nepārskatāmām pļavām bagātajā apvidū visērtākais ceļošanas veids bija ar laivu pa ūdensceļiem.

Arī Ziemeļu krusta karu laikā ūdensceļiem bija būtiska nozīme notikumu attīstībā un teritorijas pārvaldībā, toties vēstures un arheoloģijas pētniecībā šī tēma līdz šim ir maz apzināta, tāpēc ūdensceļu pētniecība notiek lasot kopā fragmentāras arheoloģiskās un rakstīto vēstures avotu liecības. 

Priekšlasījumā tiks ieskicēti potenciālie ūdensceļi, kā tos izmantoja un kāda tam bija ietekme uz Zemgales attīstību.

Gatis_Kalnins_ZobensunLemess.jpg

Atvērto datu projektu www.latvijas-pilskalni.lv un hillforts.eu veidotājs Gatis Kalniņš

"Tālajos pilskalnos" 

Gatis Kalniņš pastāstīs par Eiropas pilskalnu kartes veidošanas procesu.

Tiltnieks_ZobensunLemss_2025.jpg

Stāstīs un nodemonstrēs mūziķis Mārtiņš Tiltnieks

"viduslaiku skaņa: DŪDAS UN CITI MŪZIKAS INSTRUMENTI"

Neformāls stāstījums par to, kā skanēja viduslaiku Eiropa un kā šīs skaņas atbalsojas mūsdienās. Klausītājiem būs iespēja redzēt un arī dzirdēt dažādus instrumentus. Mūziķis Mārtiņš Tiltnieks piedāvās iespēju izjust, kāda bija senā skaņu pasaule – ar skaņas paraugiem un darbības principu.